Školní naučná stezka

Otevření školní naučné stezky v Hořátvi

Školní naučná stezka „Po památných stromech obce Hořátev“ vznikla v rámci zavádění enviromentální výchovy , která je součástí školního vzdělávacího programu Základní školy Hořátev s názvem „Nikdy nejdeš sám“. Trasu školní naučné stezky navrhli žáci místní malotřídní školy. Stezka má 10 zastavení, z nichž pět je zaměřeno na památné stromy v obci a významný krajinný prvek (lipová alej) a pět informuje o historii a místopisu obce. Představeny jsou samotná obec Hořátev, jediná svého jména v republice, čtyři památné stromy s uvedením výšky a stáří, významné objekty v obci (toleranční kostel, škola), přírodní útvary (rybník Hliňovka a říčka Výrovka) a také už neexistující bývalá náves u již zaniklého rybníka zvaného „Louže“, či staré pohřebiště s nálezy kosterních pozůstatků za vesnicí. Zapojením dětí do projektu se prohlubuje kladný vztah k místu, kde žijí a buduje se vztah k obci. Také noví obyvatelé Hořátve  mají možnost zjistit, že i malá vesnice má co nabídnout z historie i přírody.

Stezka má návaznost na cyklotrasu, která spojuje Polabí s Pečeckým regionem a dále s oblastí Podlipanska. Od vlakové zastávky navazuje na pěší trasu Klubu českých turistů, jenž míří do Kerska. Projekt školní naučné stezky vznikl za finanční podpory Středočeského kraje a přispění obce Hořátev.

Milan Vydra

Školní naučnou stezku si také můžete projít v rámci zábavy zvané "geocaching". Odkaz na kešku je zde: